NADCAP – geneza oraz główne założenia

Co to jest NADCAP?

NADCAP (z ang. National Aerospace and Defence Contractors Accreditation Program) jest organizacją powstałą w 1990 roku z inicjatywy PRI (Performance Review Institute). Jej główna siedziba znajduje się w Warrendale w Pensylwanii z oddziałami w Londynie, Pekinie i Nagoi.

Od początku jej celem było zdefiniowanie oraz ustandaryzowanie wymagań i kryteriów procesów specjalnych w branży lotniczej, a w konsekwencji takie podejście miało zapewnić zarówno jakość, jak i zminimalizowanie zbędnych audytów do minimum.

NADCAP skupia najlepszych specjalistów z danej dziedziny wywodzących z największych firm produkcyjnych oraz niezależnych ekspertów; w tym głównych wykonawców projektów, dostawców, a nawet przedstawicieli rządu. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się podczas regularnych spotkań, na których omawiane są wyniki audytów. Celem długofalowym jest także ciągły rozwój organizacji NADCAP.

Fotografia

Geneza

Standardy, według których pracowali dostawcy, były niemalże identyczne dla większości klientów. Jednocześnie zbieżne były ich wymagania wobec producenta. Dzięki wytycznym NADCAP zostały one zdefiniowane przez firmy lotnicze, które ponadto przeprowadziły audyt własnych dostawców w celu zweryfikowania zgodności procesów. W rezultacie okazało się, iż wiele audytów było powielanych nie wnosząc żadnej wartości.

Fotografia

Dla wykonawców z branży lotniczej i kosmicznej prowadzenie własnych audytów oznaczało powtarzanie tych samych czynności, niepotrzebnie wydłużenie czasu projektu oraz zbędne zatrudnienie administracji, a tym samym wyższe koszty.

W 1989 roku, w listopadzie, podczas Konferencji Równych Partnerów Rządu / Przemysłu Stanów Zjednoczonych jako priorytet uznano wypracowanie konsensusu w kwestii powielania audytów systemów kontroli procesów dostawców, a w lipcu następnego roku, do administrowania programem NADCAP został wyznaczony Performance Review Institute.

 

Certyfikaty NADCAP

Każda fabryka wykonująca procesy specjalne może ubiegać się o przeprowadzenie audytu potwierdzającego ich zgodność z wymaganiami NADCAP. Uzyskując pozytywny wynik otrzymuje certyfikat, który to często zwalniania z audytu procesów specjalnych wykonywanych przez klientów. Ponadto klienci chętniej nawiązują współpracę z tymi fabrykami, mając świadomość, że procesy specjalne nadzorowane są przez najlepszych ekspertów na świecie.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *